Nawet bardzo wysokiej jakości bateria prysznicowa, która jest poddawana regularnej eksploatacji w naszym domu- w końcu może ulec awarii. Na rynku znajdziemy ogrom baterii różnego rodzaju, jednakże najczęściej wszystkie te produkty składają się z podobnych elementów, które mają za zadanie pełnić określone funkcje. W przypadku prysznica, zazwyczaj nie mamy takiej wylewki jak w bateriach umywalkowych, mamy natomiast specjalny wąż idący aż do słuchawki lub/i do specjalnej deszczowni. Każda bateria oczywiście musi posiadać też kurki lub specjalną dźwignię, która umożliwia regulację temperatury wody, jaka poleci z prysznica. Wewnątrz korpusu, który to widzimy z zewnątrz, znajduje się ceramiczna głowica. Standardowo, korpus pokrywany jest specjalną, chromowaną powłoką, dzięki czemu finalny produkt może wyglądać bardzo estetycznie, pomimo iż jest wykonywany z miedzi. 

Jakie elementy baterii prysznicowej najczęściej ulegają awarii? 

Bateria może ulec awarii ze względu na jej intensywne użytkowanie lub też niszczące działanie twardej wody. Zepsuć może się też jakiś konkretny jej element, którego wymiana czasem jest opłacalna, ale nie zawsze. Częścią wyjątkowo podatną na awarię jest sama głowica wewnątrz korpusu, której zastępowanie nową raczej nie ma sensu- konieczna jest wówczas wymiana całego produktu. Kolejnym problemem mogą być cieknące uszczelki, gdzie wymiana ich na całkiem nowe nie zawsze daje pożądane rezultaty. W końcu, elementem, który często się psuje jest sama wylewka.

Z czasem pojawiające się na niej zwapnienia sprawiają, że strumień wody staje się coraz węższy- wówczas najlepiej rozkręcić ten element i go udrożnić. W takim przypadku regularne czyszczenie może dać zadowalający efekt, a w ten sposób przedłużymy życie baterii. Pamiętajmy też o tym, że z czasem chromowana powierzchnia baterii może ulec zabrudzeniu. Mogą to być osady z wody, a szczególnie może to być gromadzący się kamień. Regularne przecieranie baterii specjalnym środkiem na pewno pomoże w tym, aby wyglądała ona estetycznie przez długi czas- nie możemy jednak używać do tego celu zbyt mocnych i żrących środków chemicznych. 

Co w przypadku, kiedy jednak trzeba wymienić baterię na nową? 

Nie chcąc tracić czasu na diagnostykę usterki i wymianę części wewnątrz baterii, którą posiadamy- możemy po prostu zdecydować się na wymianę całego produktu na nowy. Najczęściej decydujemy się na to w momencie, kiedy pomimo różnych zabiegów z baterii nadal cieknie woda- nawet wtedy, kiedy nie jest ona używana, co w oczywisty sposób powoduje straty i zwiększa nasze rachunki. Nie powinniśmy się jednak martwić- wymiana starego produktu na nowy nie powinna sprawić nam aż tak dużych kłopotów, ale pamiętajmy, aby wszelkie prace zacząć wykonywać odcinając dopływ wody do danego punktu. Robiąc to, upewnijmy się jeszcze przed demontażem starej baterii, czy na pewno dopływ wody został poprawnie zamknięty. Dobrze jest też ewentualnie zaraz po zakręceniu wody puścić kran, aby pozbyć się tego zapasu wody, który pozostał jeszcze wewnątrz instalacji. 

Demontaż baterii rozpoczynamy od poluzowania, a następnie odkręcenia dwóch głównych śrub, które też nazywane są pierścieniami. Po zdjęciu starej baterii zobaczymy, że dopływ wody to tak naprawdę dwie rurki- jedna od ciepłej, a druga od zimnej wody. Kupując standardowy produkt, zazwyczaj nie powinniśmy mieć problemu z założeniem go na rurki rozmieszczone w odległości około 16 cm od siebie. Gdyby jednak okazało się, że przyłożona bateria nie pasuje pod względem umiejscowienia otworów- trzeba w taki sposób korygować przyłącza mimośrodowe, aby uzyskać jak najlepsze dopasowanie. 

Kolejnym etapem jest wkręcenie przyłączy mimośrodowych na końce rur, których zadaniem jest doprowadzanie wody. Na rurach powinny znajdować się odpowiednie gwinty. Bezpośrednio na przyłączach osadza się już samą baterię, wykorzystując do tego celu nakrętki, a także specjalne podkładki, których zadaniem jest uszczelnienie całego systemu. Na gwintach umieszczamy też specjalną taśmę teflonową. Końcowym etapem prac jest dokręcenie baterii na nakrętkach. Najlepiej jest wykonać to specjalnym kluczem, pamiętajmy jednak, że metalowy klucz może spowodować na chromowanej powłoce nieestetyczne zarysowania.

Konieczne jest więc zachowanie szczególnej ostrożności lub też dokręcanie poprzez podłożenie specjalnej szmatki, która uniemożliwi zarysowanie powierzchni baterii. Po tym etapie- prace można uznać za skończone. Kiedy mamy już pewność, że przeszliśmy poprawnie przez wszystkie etapy montażu- możemy przetestować szczelność baterii oraz to, jak sprawdza się ona w praktyce. Trzeba też wykonać taki test po to, aby mieć pewność, co do tego czy cały system jest szczelny i czy nie pojawiają się jakieś wycieki. Musimy więc odkręcić dopływ wody i spróbować skorzystać z prysznica. 

Jak widać, tak naprawdę wymiana starej baterii na nową nie jest trudna, może wydawać się tylko pozornie skomplikowana dla kogoś, kto jeszcze tego nigdy nie robił na własną rękę. Wymieniając stary produkt na całkiem nowy pozwalamy sobie na komfortowe i bezawaryjne działanie prysznica przez następne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście − siedem =