Kąpiel w wannie czy pod prysznicem? Wśród zwolenników dłuższego relaksu podczas mycia są głównie kobiety. Panowie najczęściej nie chcą, aby ich codzienna toaleta zajmowała zbyt dużo czasu, wobec czego wybierają szybki prysznic. Od kiedy na rynku pojawiły się wanny z prysznicem, nie trzeba montować obu urządzeń sanitarnych w jednej łazience. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Dwie funkcje w jednym urządzeniu sanitarnym
Wanna z opcją prysznica to jedno urządzenie, które można wykorzystywać na dwa sposoby. Kiedy czas nie pozwala na długą kąpiel, nie ma przeszkód, aby skorzystać z natrysku. W wolnej chwili za to przyjemnie jest poleżeć w wannie. Wanno-prysznic łączy zalety obu urządzeń sanitarnych. Funkcjonalność warto stawiać na pierwszym miejscu. Podczas korzystania z prysznica łazienka nie zostanie zachlapana. Osłona zamocowana na wannie umożliwia swobodne mycie się bez obaw o rozlewanie wody. Wanna z prysznicem pozwoli na błogi relaks i wygodne wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, a także na błyskawiczne odświeżenie.
Oszczędność miejsca
Każdy, kto chciałby pomieścić zarówno wannę, jak i prysznic, ale nie ma tak dużej łazienki, aby tego dokonać, powinien postawić na wannę z prysznicem. To rozwiązanie sprawdzające się również w dużej łazience. Pozostałą przestrzeń można zaaranżować w inny sposób lub pozostawić pustą, aby było więcej miejsca do poruszania się czy żeby podkreślić minimalistyczny charakter wnętrza kąpielowego. Niewielka wanna wyposażona w prysznic powinna zmieścić się w małej łazience. Architekci często proponują połączenie wanny z prysznicem nawet w ciasnym wnętrzu, sugerując przeniesienie pralki do zabudowy kuchennej lub szafy w przedpokoju. W projektach przestronnych łazienek odchodzi się od zagospodarowywania każdego skrawka powierzchni. Urządzenie typu dwa w jednym pozwoli na zachowanie ergonomii, a wbrew pozorom nie jest istotna tylko w kuchni. W łazienkowym wnętrzu ważne jest oddzielenie strefy kąpielowej od pozostałych. Elementy wyposażenia powinny być łatwo dostępne dla użytkowników, aby korzystanie z nich było przyjemnością. Przed wanną należy zachować wolną przestrzeń o minimalnych wymiarach 70 x 100 cm.
Udogodnienie dla rodziny
Przy okazji remontu lub aranżacji nowej łazienki trzeba pogodzić różne potrzeby domowników. Zwłaszcza gdy w domu znajduje się tylko jedno pomieszczenie przeznaczone na zażywanie kąpieli. Nawet w małej rodzinie pojawiają się zwolennicy odprężającego leżakowania w wannie, jak i fani mycia na stojąco. Podczas decydowania o tym, co pojawi się w łazience, liczą się nie tylko preferencje użytkowników dotyczące wygody. W tym wszystkim do głosu mogą chcieć dojść sympatycy ekonomicznych rozwiązań. Choć wydawać by się mogło, że znalezienie kompromisu w tej sytuacji jest niemożliwe, to dzięki wannie z prysznicem okazuje się możliwe i proste. Można z niej korzystać na różne sposoby, dzięki czemu wszyscy domownicy będą mieli okazję skorzystać z ulubionej formy kąpieli. Co więcej, posiadanie wanno-prysznica docenią rodzice małych dzieci. Mycie malucha w brodziku nie jest wygodne ani praktyczne. Kąpiel dzieci w wannie z prysznicem jest ułatwieniem dla rodziców. Może stać się również dobrą zabawą dla pociech. Nie potrzeba dodatkowej wanienki, co bywa konieczne pod prysznicem, w którym zamiast brodzika zastosowano odpływ liniowy.
Względy ekonomiczne
Kolejną zaletą posiadania wanny z prysznicem są kwestie oszczędności. Co oczywiste, zakup prysznica i wanny to podwójny wydatek. Wyższe koszty wynikają też z konieczności zainstalowania podwójnej armatury łazienkowej. Wanna bez prysznica oznacza konieczność codziennych kąpieli, których koszt może być naprawdę spory. Z kolei wanna wyposażona w prysznic pozwala na szybkie prysznice na co dzień i okazjonalne leżakowanie po szyję w wodzie. Taka organizacja kąpieli nie powinna być zbyt kosztowna. Choć zapewne rachunki za wodę będą wyższe niż w przypadku samego prysznica, to zrekompensuje je możliwość skorzystania z dłuższego, w pełni komfortowego relaksu.
Względy estetyczne
Wymieniając atuty posiadania wanny z prysznicem, nie można zapomnieć o aspekcie wizualnym. Dla wielu jest on stawiany wyżej niż funkcjonalność. Obecnie jednak wanny z prysznicem łączą w sobie funkcjonalność z estetyką. Nie zajmują wiele miejsca, pozwalają na oszczędność wody, umożliwiają różne formy kąpieli, a do tego mogą wyglądać bardzo nowocześnie. Te urządzenia sanitarne dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Dzięki nim można zaprojektować designerski pokój kąpielowy. Współczesne modele wanny z prysznicem łączą elegancję z funkcją użytkową. Nie musi być to wanna z tekstylnym parawanem. W zamian pojawiają się modele ze szklanym parawanem nawannowym, panelem z tworzywa sztucznego lub kabino-wanny, czyli modele o integralnym charakterze. Stosowane osłony nie rzucają się w oczy, nie zaburzają harmonijnej aranżacji i proporcji przestrzeni, za to idealnie spełniają swoją funkcję, chroniąc łazienkę przed chlapiącą wodą spod prysznica. Rozwiązanie wannowo-natryskowe można bez przeszkód dostosować do stylu łazienki.