Woda z kranu zawiera minerały, których liczba nie zależy tylko od twardości, ale także, od jakości zamontowanej baterii i dbałości o jej stan. Sole mineralne prowadzą do powstania białych plam i smug na chromowanej powierzchni baterii łazienkowej. Wiele osób zastanawia się jak czyścić baterie z osadów, mydła i kamienia, aby nie doprowadzić do jej uszkodzenia.
Do czyszczenia baterii łazienkowej używana jest chemia gospodarcza.
Najczęściej stosowaną metodą usuwania zanieczyszczeń i nalotów z kranów w kuchni i łazience jest nowoczesna chemia gospodarcza. Należy jednak zauważyć, że stosowanie takich środków ma kilka niuansów, o których należy wiedzieć:
Jak czyścić baterię w łazience? Baterie powinny być czyszczone tylko tymi produktami, które są odpowiednie dla tych materiałów. W przeciwnym przypadku istnieje duże ryzyko ich uszkodzenia.
Nie należy używać produktów i preparatów zakupionych w celu usunięcia rdzy w łazience, a także wybielaczy. Wynika to z faktu, że chrom, który jest poddawany czyszczeniu, jest bardzo aktywnym metalem. Podczas interakcji z kwasami, często zawartymi w kompozycji chemii gospodarczej, metal zaczyna się rozpadać. W rezultacie pogarsza się jego wygląd.
Często na kranach pojawiają się ciemne plamy, które są bardzo trudne do usunięcia.
Zawsze trzeba sprawdzić skład chemii gospodarczej, w takich środkach nie powinno być chloru, kwasu solnego i innych kwasów np. fosforowych i siarkowych.
Trzeba wziąć również pod uwagę następujące zalecenia:
- Nie używać sproszkowanych produktów, ponieważ małe cząsteczki tworzące kompozycję spowodują pojawienie się małych pęknięć.
- Nie mieszać różnych produktów, które mogą prowadzić do tworzenia się substancji niebezpiecznych dla chromu.
- Aby uniknąć podrażnień rąk, nosić rękawice ochronne.
Jak właściwie dbać o baterię łazienkową?
Aby uniknąć uszkodzenia baterii łazienkowej podczas czyszczenia, należy przestrzegać kilku zaleceń:
- Do czyszczenia baterii łazienkowej z kamienia konieczne jest użycie tylko miękkiej gąbki, wyklucza się stosowanie sztywnych produktów, które mogą drapać jej powierzchnię.
- Nie pozostawiać detergentu na kranach zbyt długo, aby nie uszkodzić metalu.
- Ostatecznie produkt powinien być wypolerowany tak, aby krany i cała bateria świeciły. Aby to zrobić, trzeba wytrzeć krany miękkim ręcznikiem.
Środki ludowe do czyszczenia chromowanych baterii łazienkowych
Nie każda gospodyni lubi używać preparatów chemicznych do usuwania różnego rodzaju plam. Co więcej, dziś nadal istnieją przepisy, nie mniej skutecznie usuwające zanieczyszczenia z różnych powierzchni. Zaletą korzystania z nich jest bezpieczeństwo.
Domowe sposoby
Jak wyczyścić baterię łazienkową? Rozwiązanie płynne. Najlepiej jest wziąć mydło do prania, które dobrze radzi sobie z różnymi zanieczyszczeniami. Pocierać produkt powstałym roztworem mydła i gorącej wody aż do wyczyszczenia powierzchni. Jeśli doda się odrobinę sody efekt będzie jeszcze lepszy.
Jeśli zanieczyszczenie jest zbyt poważne, można użyć czystej sody. Wystarczy zanurzyć miękką gąbkę w sodzie i wytrzeć powierzchnię. Przemyć wodą.
Można użyć słabego roztworu octu. Lepiej jest wziąć 9% roztwór, półrozcieńczony z wodą. Zwilżyć ściereczkę w mieszance i wytrzeć baterię łazienkową. Spłukać wodą.
Warto użyć cytryny (nie można zastosować kwasku cytrynowego, aby nie uszkodzić powierzchni). Najważniejsze, aby zmyć roztwór czystą wodą. Przy pomocy tego roztworu można również usunąć nawet nalot w czajniku.
Jeśli chce się usunąć brud w trudno dostępnych miejscach, najlepiej użyć szczoteczki do zębów.