Na rynku dostępnych jest wiele wariantów drzwi prysznicowych. Aby uniknąć niechcianych rozczarowań przy użytkowaniu, warto przed zakupem dowiedzieć się o nich więcej!

Na co zwrócić uwagę?

Każdy marzy o estetycznej i funkcjonalnej łazience. Duże znaczenie w zachowaniu większej przestrzeni ma odpowiedni dobór drzwi prysznicowych. Aby dobrać takie, które sprostają naszym potrzebom, warto zwrócić uwagę na:
– ich rozmiar,
– typ zamknięcia,
– konstrukcję,
– markę.

Głównym kryterium wyboru jest rozmiar drzwi. Należy wybrać takie, które będą pasowały do kabiny prysznicowej. Wysokość wszystkich drzwi jest zwykle podobna i wynosi około 190 cm. Problem może stanowić wybór odpowiedniej szerokości. Dostępne są drzwi w rozmiarach: 70, 80, 90, 100 oraz 120 cm.

Jeśli jednak nie znajdziemy rozmiaru odpowiedniego do naszych potrzeb, zawsze możemy skorzystać z przygotowania drzwi na wymiar. Należy wtedy pamiętać, że w takim wypadku cena prawdopodobnie będzie wyższa, ze względu na konieczność ich odpowiedniego docięcia.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, czy nasza kabina prysznicowa posiada brodzik. W większości producenci przygotowują drzwi z myślą o brodzikach. Jeśli go nie posiadamy, musimy zwrócić szczególną uwagę na szczelność i łatwość montażu drzwi.

Jeśli chodzi o estetykę, najczęściej wybierane są drzwi przeszklone. Jeśli marzymy o tym, aby nasza łazienka nabrała niepowtarzalnego wyglądu, możemy zdecydować się na szkło barwione, grawerowane, satynowe, czy piaskowe. Na pewno wnętrze będzie niebanalne i przyciągnie uwagę innych. Jeśli lubimy prostotę, możemy zdecydować się na zwyczajne transparentne szyby.

Często wybieranym materiałem jest szkło hartowane, ze względu na swoją trwałość. Jest również niełatwe do zarysowania i ogólnodostępne. Istnieje możliwość pokrycia go odpowiednim środkiem, który sprawi, że na powierzchni drzwi nie będą powstawały zacieki.

Oprócz dopasowania do przestrzeni, ważną cechą jest drzwi jest ich funkcjonalność. Należy zwrócić uwagę, czy łatwo się otwierają i zamykają oraz czy nie będzie problemów z usunięciem zabrudzeń i kamienia z trudno dostępnych miejsc.

Typy zamykania drzwi

Na rynku jest wiele możliwości zamykania i otwierania drzwi. W zależności od wielkości naszego pomieszczenia możemy postawić na drzwi: uchylne, wahadłowe, przesuwne, czy składane.
Drzwi uchylne będą nadawały się do większych łazienek , ponieważ otwierają się na zewnątrz (potrzebna jest większa wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową). Z kolei system wahadłowy nie potrzebuje zbyt dużo wolnej przestrzeni (drzwi częściowo wsuwają się do wnętrza kabiny).

Kolejnym rodzajem są drzwi przesuwne, które również oszczędzają miejsce w łazience. Jednakże w tym wypadku należy zwrócić uwagę na to, że elementy mocujące i przesuwne nie zawsze łatwo jest zachować w czystości. Jeśli mamy bardzo dużą kabinę prysznicową, idealnym rozwiązaniem dla nas będą drzwi składane, które otwierają się do wewnątrz.

Przy wyborze nie powinniśmy również zapominać o marce. Należy wybrać drzwi sprawdzonych firm, aby uniknąć niechcianych problemów przy użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 11 =