Łazienka bez okna posiada wiele plusów. Intymna atmosfera i możliwość urządzenia jej w każdej części domu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Przy okazji takiej aranżacji wnętrza powstaje jednak problem odpowiedniego oświetlenia oraz wentylacji pomieszczenia. Muszą one być przemyślane i dawać maksimum komfortu użytkownikom łazienki. Poniżej przedstawiamy przydatne rady, które sprawia, że łazienka bez okna będzie trafnym wyborem.

Oświetlenie

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w łazience bez okna to priorytetowe zadanie. Pierwszym krokiem będzie, określenie jakiejś ilości światła potrzebujemy do komfortowego użytkowania tego pomieszczenia. Zazwyczaj w łazience wystarczą dwa główne lub trzy — cztery mniejsze źródła światła, ale nie jest to regułą i zależy od wielkości pomieszczenia. Warto eksperymentować z umiejscowieniem i kierunkiem żarówek. Dobrym rozwiązaniem może być zainstalowanie ich pod szafkami lub pod górną częścią mebli łazienkowych. Powoduje to rozproszenie światła i przyjemny efekt wraz z odpowiednim jego natężeniem.

Jeśli już odpowiednio zaprojektujemy oświetlenie i je wykonamy, to kolejną kwestią wartą uwagi jest barwa światła. Według naukowców do pomieszczeń, w których nie przebywamy bardzo długo, najlepsze będzie światło chłodne — białe. Potwierdzać ten wybór zdaje się też funkcjonalność, która wymaga, aby pomieszczenie było dobrze oświetlone. Takie parametry można osiągnąć dzięki żarówkom ledowym, które dodatkowo można zamontować pod różnym kątem, aby osiągnąć zadowalający efekt.

Wentylacja

Łazienka bez okna nie posiada żadnego naturalnego ujścia, którym para wodna mogłaby wydostawać się na zewnątrz. Dlatego bardzo ważnym elementem jest zaprojektowanie wydajnej wentylacji, która wyciągnie wilgotne powietrze, a dostarczy świeżego powietrza. Pierwszym głównym wymogiem jest doprowadzenie do pomieszczenia przewodu wentylacyjnego. Kanał ten musi być drożny i odpowiednio wydajny, aby móc samodzielnie wymienić powietrze w łazience. W łazienkach bez okna warto zamontować drzwi z otworami wentylacyjnymi, które zwiększą rotację powietrza. Szczelne drzwi nie są w tym przypadku najlepszym pomysłem.

Oprócz zapewnienia zwykłej wentylacji warto również pomyśleć nad jej udoskonaleniem. Aktywna wentylacja uruchamiana np. po włączeniu światła również jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które doraźnie usuwa zużyte powietrze i nie trzeba będzie czekać na efekt. Kolejnym ważnym problemem, z jakim trzeba zmierzyć się — jest zbyt wysoka temperatura. Jest to odczuwalne szczególnie latem. Ten problem nie wymaga instalowania klimatyzacji, ale specjalnie przeznaczone do tego celu stylowe wentylatory wprawiające w obieg powietrze powinny poradzić sobie z taką niedogodnością.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest również ważne z punktu bezpieczeństwa. Duża ilość pary wodnej może niszczyć systematycznie meble łazienkowe i powodować nieestetyczne osadzanie się na nich kropel wody. Jeśli problem ten występuje pomimo dostosowania wentylacji, wartym uwagi elementem jest pochłaniacz wilgoci. Jest on wielkości komputera stacjonarnego i zapewnia odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + szesnaście =