Kabina prysznicowa to najczęstsze wyposażenie łazienek. Jej możliwości aranżacyjne, ze względu na dostępne modele oraz kształty sprawdzą się w dużych oraz niewielkich pomieszczeniach kąpielowych. Posiadane przez nią zalety uznają osoby starsze,mające kłopoty motoryczne oraz te ceniące sobie oszczędność wody, dla jakich wanna nie spełnia tego kryterium. Jedyny kłopot z kabiną prysznicową to taki, jaką wybrać?
Kabinę prysznicową wyznacza kształt brodzika
Narożny kształt to najpopularniejszy wybór. Ich popularność wynika zarówno z wielkiego asortymentu takich kabin, jak ich z ich ergonomiczności. Montowane w narożniku łazienki zajmują mało miejsca, wielokrotnie są wstawiane tam, gdzie wcześniej rządziła wanna. Występujące w kształcie przyściennym mogą mieć w podstawie kształt prostokąta, ćwiartki koła (półokrągłe), pięciokąta (pentagonalne), kwadratu, sześciokąta lub odmiennej nieregularnej figury.
Następnym wyjściem jest typ wnękowy, w którym, drzwiczki są jedynym bokiem. Tenże typ jest doskonały do łazienki z wnęką, poniektórzy specjalnie budują kolejną ściankę czy ścianki, aby założyć wnękę na kabinę. Kabiny prysznicowe rodzaju walk-in nie wymagają brodzika ani drzwi, ich obszar w łazience separuje ścianka. ten typ doskonale wyglądają w dużych pomieszczeniach.
Mało modne wyjście to model wolnostojący – nie przylega żadnym bokiem do ścian łazienki. Taki rodzaj kabin także zajmuje sporo miejsca, nadają się zatem właściwie do salonów kąpielowych oraz przestronnych łazienek, potrzebują profesjonalnego doprowadzenia wody oraz odpływu do kanalizacji.
Ścianki kabiny prysznicowej
Ścianki oraz drzwiczki są zrobione ze szkła hartowanego lub z tworzywa (z akrylu czy polistyrenu). Oba rodzaje mogą być przejrzyste, matowe, z nadrukiem czy zabarwiane. Woda zostawia na ściankach osad, lecz na ściankach z nadrukiem jest on trochę mniej widoczny.
Poszczególne firmy wykorzystują na przestrzeniach wykonywanych przez siebie kabin kolejną warstwę, jaka przeciwdziała tworzeniu się kamienia na ściankach oraz drzwiczkach, wiąże się to jednakże z wyższą ceną kabiny. Szkło jest droższe, lecz uchodzi za twardsze. Te zrobione z tworzywa dość wielokrotnie się psują – wypadają z aluminiowych ramek, i czasem pękają.
Ważna jest odpowiednia wielkość
Za odpowiednie uznawane są kabiny prysznicowe o wymiarach podstawy 90×90 cm, lecz gdy dysponujemy niezwykle niewielką ilością miejsca, możemy zdecydować się na 80×80 cm. W takiej o wymiarach 70×70 cm także da się wykąpać, lecz nie jest to zbyt wygodne, co może być kłopotem, na przykład dla osób starszych czy puszystych. W zamian należałoby zastanowić się nad doborem takiej o kształtach asymetrycznych, na przykład 70×90 cm.
Wielu wytwórców ma w ofercie modele (zwykle na planie kwadratu), jakich przynajmniej jeden bok podstawy ma 100, i chociażby 120 czy 140 cm. Najszersze dostępne w sprzedaży, mają zazwyczaj 200 czy 216-220 cm, natomiast najmniejsze – dedykowane do niezwykle głębokich brodzików (30-35 cm) – blisko 170 cm. Średnia wielkość brodzika sięga 10-15 cm.