Czasami wydaje się, że instalacja baterii w łazience może być wykonana tylko przez profesjonalistów. Zwłaszcza, jeśli pojawia się problem wszystko wygląda na skomplikowane, niezrozumiałe i jeszcze bardziej przerażające. Ale można sobie z tym poradzić, co więcej, zamawianie tej usługi hydraulicznej jest dosyć drogie.

Wybór baterii łazienkowej

Potrzeba montażu baterii w łazience może wynikać z różnych przyczyn np. z powodu remontu łazienki, awarii starej, lub po prostu zmiany nudnego modelu. Najważniejsze jest, aby spokojnie poradzić sobie z urządzeniem, funkcjami instalacji i najczęstszymi błędami. Instalując nowy kran z prysznicem na ścianie, trzeba skupić się na funkcjonalności. Wysokość uchwytu zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby.

Baterie łazienkowe są różne. W zależności od sposobu montażu wszystkie są podzielone na trzy typy: z poziomym montażem, z pionowym, wbudowana, gdy wszystkie części są zamontowane w ścianie. Poziomo montowane baterie powinny być montowane z boku wanny lub umywalki, pionowo na ścianie. Wpuszczane są bardzo rzadkim zjawiskiem, jest to trudne, bardzo kosztowne, niepraktyczne w przypadku standardowych mieszkań i wymaga udziału profesjonalistów. Jeśli pozwala na to wielkość pomieszczenia, wygodnie jest zainstalować umywalkę również poprzez zainstalowanie osobnego kranu.

Często w łazience wykorzystuje się, co najmniej dwa krany oddzielnie do kąpieli i do umywalki. W zależności od urządzenia wewnętrznego, baterie łazienkowe dzielą się na następujące typy: dwa zawory, dźwignia, termostaty, bezkontaktowy. Najbardziej ulubioną opcją jest wersja z dwoma zaworami. Ten typ baterii z ma dwa zawory, odpowiednio odpowiadające ciepłej i zimnej wodzie. Uszczelki gumowe lub ceramiczne są używane, jako uszczelniacze. Druga opcja jest bardziej preferowana ma dłuższą żywotność. Jednak, gdy twarda woda z dużą ilością zanieczyszczeń płynie z rur, a poszczególne filtry czyszczące w mieszkaniu lub domu nie są zainstalowane, lepiej jest wybrać wariant z gumowymi uszczelkami.

Bateria typu mieszalnik to tylko jedno narzędzie do regulacji temperatury wody. Proces mieszania wody następuje poprzez obrót dźwigni w jednym lub drugim kierunku. Ze względu na wygodę korzystania z takich modeli i umiarkowane koszty, zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Jeśli chodzi o instalację, nie jest to zbyt skomplikowane.

Bezdotykowy typ baterii łazienkowej jest najczęściej wybierany do instalacji w miejscach publicznych. Do użytku domowego jest podejmowana w rzadkich przypadkach, gdy jest to wcielenie oryginalnego pomysłu na projekt lub po prostu interesujące wypróbowanie czegoś nowego w swojej łazience.

Materiały używane do produkcji baterii

Jeśli skupiać się na zakresie cen, najtańsze modele to te wykonane ze stopu aluminium i krzemu. Są znacznie lżejsze i mają krótką gwarancję. Droższe warianty wykonane są z wieloskładnikowego stopu miedzi i mosiądzu, natychmiast nadają imponujący wygląd.

Wybierając baterię, lepiej unikać tych modeli, w których zastosowano nikiel. Może to powodować problemy zdrowotne. Dobrze jest wybrać opcje z chromowanymi elementami. Najdroższe miksery to oryginalny design. Są one z zasady bardzo wyjątkowe i nadają wnętrzu łazienki wyjątkowego nastroju. Właśnie ta, jakość znacząco wpływa na ostateczną wartość, która może osiągnąć fantastyczne rozmiary.

Jeśli chodzi o różnorodność modeli, na umywalkę w łazience lepiej wybrać nie tylko piękną opcję, ale i wygodną. Należy zauważyć, że w procesie mycia rąk wygodne było umieszczenie dłoni pod strumieniem wody. W tym przypadku oryginalne niskie modele z małym kranem tracą skuteczność w końcu codzienne procedury higieniczne sprawiają, że korzystanie z takiego kranu jest niewygodne.

Montaż baterii łazienkowej – na co należy zwrócić uwagę

Po podjęciu decyzji o samodzielnej instalacji baterii łazienkowej, należy przygotować niezbędne narzędzia, a po rozpakowaniu baterii można przystąpić do procesu instalacji. Typowa bateria z reguły składa się z dwóch zaworów sterujących dopływem gorącej i zimnej wody do komory mieszania. Aby zapewnić ich działanie, stosuje się części takie jak podkładka zabezpieczająca, specjalne uszczelnienie: dławica, uszczelki, tuleja, sprzęgło z prowadnicami, siodełko. Wszystko to jest w stanie już zmontowanym, co nie wymaga dodatkowej uwagi podczas instalowania nowej baterii.

Baterie pionowe charakteryzują się mocowaniem bezpośrednio do ściany, z której wychodzą rury wodne z zimną i gorącą wodą. Idealna, odległość między nimi powinna wynosić, co najmniej 15 cm. Przede wszystkim, przed rozpoczęciem instalacji, konieczne jest zamknięcie kranów na rurach z ciepłą i zimną wodą, używając do tego kluczy o odpowiedniej wielkości.

Następnie, upewniając się, że woda nie płynie, można usunąć starą baterię. Aby to zrobić, trzeba użyć przygotowanych narzędzi, obracając nakrętki i wykonując po kolei usuwanie wszystkich starych części.  Przed wkręceniem tulei mimośrodowych należy delikatnie owinąć uszczelkę. Następnie nałożyć na nią cienką warstwę silikonu. Nakrętki zawsze muszą być wyposażone w uszczelkę. Wszystko dokładnie dokręcić i, można rozpocząć podłączenie elastycznego węża prysznicowego. Teraz należy sprawdzić, czy wszystko jest dobrze zabezpieczone i nie ma przecieków. Konieczne jest otwarcie dźwigów odpowiedzialnych za dostarczenie wody do mieszkania i włączenie nowo zainstalowanej armatury.

Montując poziomą baterię należy wziąć pod uwagę opcję instalacji poziomej. Różni się tym, że jest zainstalowana na ścianie z boku wanny lub umywalki, gdzie znajdują się specjalne otwory do baterii. Czasem nie ma takich otworów, ale szerokość boków pozwala na tego typu instalację. Tutaj trzeba samemu wyciąć otwory na półce wanny. Taką pracę należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić powłoki. Otwory czasami trzeba wykonać nie tylko w akrylu, ale także w wannach stalowych i żeliwnych bez uszkadzania szkliwa. Główną wygodą takiej baterii jest to, że lokalizacja rur wodnych może być w dowolnej odległości.

Wkręcając poziomą armaturę w specjalne otwory instalacji hydraulicznej, należy dodatkowo zabezpieczyć ją podkładką dociskową z uszczelką. Węże elastyczne należy najpierw wkręcić w otwór, na którym zostanie zainstalowany kran. Teraz węże muszą być podłączone do rur wodociągowych zimną i gorącą wodą, wykorzystując, jako uszczelnienie specjalną taśmę. Po tych manipulacjach pozostaje sprawdzić, jakość ich pracy i otworzyć kran. Jeśli nic się nie dzieje kran jest ustawiony prawidłowo. W przeciwnym razie trzeba zdemontować wszystko i ponownie wykonać całą pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × cztery =